Rektangulär bordsskiva fanerad med alrot, svärtad tredelad pelarfot av björk. Märkt 'JAC : SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR'. Längd 88, bredd 86, höjd 74 cm.
Pelarfot med lagad spricka, sprintfäste med lagningar, bordsskiva med flertalet fanerlagningar. Ranglig. Slitage.