Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kalksten. Tre lådor. Svängd bukig form. Längd 92.5 bredd 49, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre skador. Smärre fanerskador. Renoverad.
Liknande byrå avbildad på s 135 Mästarnas Möbler, Norstedts, 1996 av Sylvén.