Fällbord fanerat med alrot. På tredelad pelarfot. Brännstämplat "C Hollst" samt med "Eskilstuna Fristad Stempel" samt E under Krona. Med låsfunktion och dess beslag i mässing. Längd 81, bredd 81.5, höjd 75 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.