Arnold Boonen, olja på duk.
"En värdelös moralisk lektion" / Allegori över kyskheten. 53 x 42 cm.
Slitage. Krackelyr. Uppfodrad duk. Duken forstorad, samt retuscher. Smärre färgbortfall.
Jämför med "A Useless Moral Lesson", c. 1690 av Godfried Schalken i Mauritshuis samlingar.
Arnold Boonen var elev åt Arnold Verbuys, samt Godfried Schalcken. Boonen tog stor inspiration av både Schalcken och även konstnären Caspar Netscher.