Förgylld och bronserad. Krön med medaljong med klassicerande motiv. Delvis genombruten dekor av akantus. Krön med rosette med plym. Fasetterat glas. Signerad LL samt med Stockholms hallstämpel 1791. Höjd 203, bredd 81 cm.
Lösa dekordelar medföljer.
Spegelns glas är ok och ursprungliga. Fin liten fasett.
De delar i understycket som saknas finns och medföljer spegeln.
Glasens yta är 119 X 56 cm