Olavi Hänninen, stol, tillverkad av Antti Salo vid Savonia University of Applied Sciences.
Formpressad plywood sits på metallställ. Bredd 64 cm. Sitthöjd 30 cm. Totalhöjd 70 cm.
Fanerskador.
Airi Snellman-Hänninen och Olavi Hänninens privata samling.
Stolen är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 20.