Olavi Hänninen, matbord 1960-tal
Teak samt furu. Mått 130x130 cm. Höjd 74 cm.
Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Märken.
Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.
Bordet är avbildat i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 22. Bild; Jalmari Aarnio.