Olavi Hänninen, soffbord 1960-tal.
Teak och furu. Mått 110 x 110 cm. Höjd 52 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Flertalet större fläckar.
Airi Snellman-Hänninens och Olavi Hänninens privata samling.
Soffbordet är avbildad i boken "Muovituolista raitiovaunuun, Olavi Hänninen – sisustusarkkitehti 1920-1992". Utgivare Multikustannus 2006. Sid 117. Bild; Heikki Savolainen.