VInkul av mahogny, med avfasade kannelerade hörn och ben. Mässingsinsats och mässingsbeslag. Låda på en sidan. Höjd 45 cm.
Slitage. Torrsprickor, vissa större. Fanerskador. Fanerlagningar. Lagningar på två av benen infästningar, samt en lagad spricka samt sarg. Något instabil.