Delvis förgyllda. Konande, med vågband. Båda med graverad dekor, en graverad 1720. Ostämplad bägare troligtvis sverige och troligtvis 1700-tal. Höjd 8,5-9 cm. Total vikt 142 g.
Stämplar saknas på bägaren graverad 1720 p.g.a. lagning i botten. Repor. Slitage. Smärre bucklor.