Skål med hamrad yta av Rolf Carlman för CF Carlman Aktiebolag, Stockholm, 1969, signerad. Flakong, Chester, England, otydliga stämplar. Pillerdosa, England, fler stämplar saknas. Supkalk, delvis förgylld, gravyr, Sverige, tidigt 1800-tal. Bredd 4,5-9, höjd 2-10 cm. Total vikt 360 g.
Smärre slitage. otydliga stämplar.