Gråmålade. Genombruten rygg med lotusspjälor. Dekor av knappar. Lös stoppad sits. Signerade IEH. Tre av stolarna med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Sitthöjd 42 cm.
Senare målning. Senare klädsel. Fläckar. Slitage. Smärre dekorbortfall. Smärre färgbortfall.