Ola Billgren - Provtryck

Ola Billgren var den svenske konstnär som först tydligt formulerade och resonerade kring relationen mellan konst som språk och verkligheten. Han har kallats både teoretiker och sensualist och förmådde i sina verk fånga det historiska och det samtida i en och samma bild. Billgrens konst karaktäriseras av både dubbelhet och mångtydighet, såväl i uttryck som i innehåll. Den drömska närvaron är omisskännlig, alltifrån 1960-talets fotorealistiska verk till det sena konstnärskapets romantiska anslag.
Billgren föddes 1940 i Köpenhamn och kom att bli en av Skandinaviens mest betydande konstnärer i sin generation. Båda föräldrarna var konstnärer och gav honom tidigt konstnärlig skolning. Han arbetade vid sidan av måleriet med grafik, film, fotografi och scenografi samt skrev även regelbundet konstkritik i tidskrifter och dagspress. Han bidrog under sitt liv på ett avgörande sätt att höja nivån i konstens samtal i Sverige.
Hans fotorealistiska bilder från 1960-talet bildade skola. Vardagliga bilder med en särskild ljuskänsla och ömhet för motivet, blandat med ett visst vemod.
Under 1980-talet arbetar han enligt två tydliga spår, ett måleriskt och ett fotografiskt. Det måleriska tog sig bl a uttryck i romantiska naturabstraktioner som blev ett slags återupprättande av modernismens kolorism.
Denna temaauktion innehåller 26 litografier av Ola Billgren. Allt från det sena 1960-talet fram till 1980-talets mitt. Många av dem är provtryck, vilket betyder att de inte ingår i den ordinarie upplagan och inte heller nödvändigtvis behöver se ut som den. Bladen är för konstnären prover på vägen mot att hitta balansen mellan färg och motiv. Kan vara det provet som bestämde upplagans utseende, men kan också eventuellt vara unikt.
Ola Billgren finns representerad på ett flertal museer, bland annat Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Statens Museum for Kunst i Köpenhamn, Museum für Kunst- und Kulturgeschichte i Lubeck samt Louisiana Museum of Modern Art i Humlebaeck. Hans verk ingår även i Lunds universitets samlingar samt i samlingarna på Centre Georges Pompidou i Paris.

24 föremål