Terrakottamelerad botten med stor polykrom medaljong, blom-, palmett- och arabeskslinogr samt benvita hörnornament. Mörkblå huvuvdbård med blom-. palmett-, arabesk och granatäppelranak.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, ställvis påmålad med fällningar, lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.