Ingegerd Silow, matta, rölakan, ca 199 x 125,5-129 cm, signerad IS.
Melerad botten i olika blå, bruna, gula, orangefärgade och benvita nyanser. Ljusmelerad bård med polykrom geometrisk ranka.
Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, fransar saknas.