Marimekko, skjortklänning, mönster "Piccolo", av Vuokko Eskolin-Nurmesniemi.
Storlek S-L, enligt märkning 36/8.
Material: 100% bomull.
Skjortklänning i Vuokko Eskolin-Nurmesniemis "Piccolo"-mönster.
På 1960-talet hörde denna modell till en av grundpelarna i den amerikanska konstnären Georgia O'Keeffes (1887–1986) garderob - hon bär klänningen t.ex. på en känd bild tagen år 1963 i trädgården i hemmet i Abiquiú i New Mexico, USA. Alltid lika medveten om sin offentliga image och känd för sin konsekventa stil, gynnade konstnären långärmade bomullsklänningar med praktiska fickor för sina arbetsredskap.
Obetydligt ytslitage.
Vuokko Eskolin-Nurmesniemi (f. 1930) är en finsk textildesigner, ursprungligen utbildad till keramiker från Konstindustriella högskolan. År 1953 anslöt hon sig till Marimekko för att designa kläder samt tryckta tyger.
Vuokko Eskolin-Nurmesniemi hade en betydande inverkan på utvecklingen av Marimekkos ursprungliga modelinje. Då hennes mönster släpptes ansågs de ofta vara avantgarde, men blev senare äkta Marimekko-klassiker. Eskolin-Nurmesniemi arbetade för Marimekko fram till 1960.