Sami Ruotsalainen, skål, del av Marimekkos "Oiva"-servis' 10-års jubileum, signerad SR. Unik, 2019.
Vitt stengods, handmålat av konstnären. Diameter 31,5 cm, höjd 16,5 cm. Signerad och stämplad.
Helhetsintrycket är mycket gott.
Skålen framställdes som Marimekkos utställningsobjekt för Milan Design Week, 2019.