"Sang", Théâtre Vidy-Lausanne, 1999. 127 x 91 cm.
"Guerre", Théâtre en Vieille-Ville, Genève, 2004. 42 x 29 cm.
"Personkrets 3:1", Riksteatern. 70 x 50 cm.
Ej inramad. Repor. Slitage.
Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16
Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober
Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt
"Jag tyckte väldigt mycket om teatern, Vidy-Lausanne, och människorna där, och jag saknar dem och tänker på dem. På scenen, i huset, hade jag en underbar tid. Liksom i Nanterre. Det är det andra. Jag ska inte regissera mer. Jag är för gammal. Jag ska koncentrera mig på att skriva och att uppnå frid och skugga."