Peter Tillberg, kolteckningar, 2 st, signerade och daterade 1980.
Utan titel, 49 x 64,5 cm
Utan titel, 64,5 x 49 cm
En ram utan glas. Hårt slitage. Färgbortfall. Hål.
Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16
Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober
Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt
Ur Lars Noréns dagboksanteckningar: "Alla manuskript fyllda av död. Pulvis et umbra, utan mening. Jag tog med mig fotoalbum, mors sysekretär, några tavlor av Peter Tillberg, ett stort kuvert på vilket det stod skrivet: Britts brev, och en del annat."
Tillberg, Peter (1946-2016) Svensk målare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1964-1969. Han tog fasta på det fotorealistiska måleriet och dess möjligheter att användas i samhällsdebatten. Han återgav verkligheten precis som han såg den. Hörnan av ett bostadshus, utan liv, tyst och grått uttrycker samma ödsliga tristess som den tomma villagatan under molntunga skyar som de förstelnade skolbarnen i ”Är du lönsam lille vän”. Den målningen gjorde honom berömd. I Tillbergs bilder finns en surrealistisk underfundighet som påminner om Magrittes. Under senare delen av 70-talet blev han intresserad av geologiska motiv. De stenar han med ömhet avbildar visar en oändlig formrikedom. Under en lång period arbetade han endast med kolkrita. Senare har han återgått till en stark färgskala med bl.a. motiv från Provence. Har även skulpterat i olika material bl.a. frigolit och metall.