Väggpendyl, lodregulator, nyrenässans, Wien 1800-talets slut.
Fodral fanerat med valnöt och mahogny, med skuren och svarvad dekor. Vitemaljerad urtavla med romerska bokstäver. Bredd 52, djup 23, höjd 161 cm. Med pendel, lod och vev.
Slitage. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.