Fodral av trä och mässing, invändigt mansporträtt med mekaniska, rörliga ögon i bemålad och förgylld ram. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 25, djup 11, höjd 28 cm. Pendel medföljer.
Slitage. Dekor- och färgbortfall. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.