Bordspendyl i Boulle-stil. Fodral av svärtat trä med inläggningar av mässing, rikt dekorerad med beslag av förgylld brons. Urtavla med emaljerade romerska och arabiska siffror märkt "Regnault A Paris". Bredd 40, djup 18, höjd 95 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Smärre slitage, list- och färgbortfall. Ej funktionstestad.