Fodral av förgylld brons, urhuset flankerat av karyatider. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror märkt "Henry Marc á Paris". Bredd 29, djup 16, höjd 35 cm. Pendel finns.
Smärre slitage. Urtavlan med slitage. Löst dekorelement medföljer. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.