Äldre urverk, sannolikt 1700-tal, med speldosa och mekanisk fågel vid timslag. Bemålad urtavla med vinranka, romerska och arabiska siffror. Bredd 71, djup 45, höjd 236. Pendel och lod medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Färgbortfall. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.