Pendyl av bemålat, bronserat och förgyllt trä, skuren dekor och pastellage. Urhuset av mässing, vitemaljerad urtavla med romerska siffror märkt Holmgren Stockholm. Bredd 21, djup 13, höjd 40 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor. Mindre skador. Ej funktionstestad.