Fodral av bronserat och imitationsmålat trä. Flankerande kolonetter i korintisk ordning, akantus och blomsterslinga. Fodralet med landskapsscen. Urtavla med romerska och arabiska siffror signerad A. Nylander Örnsköldsvik. Bredd 49, djup 20, höjd 190 cm. Pendel, lod och vev medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad.
Malmström, Krister. Kyrkornas Arkitekter: Förteckning av kyrkoarkitekter verksamma inom Svenska kyrkan 1860 - 1930. Stockholm: Riksantikvarieämbetet, 1991. s. 21