Bordspendyl i Boulle-stil. Fodral av svärtat trä med inläggningar av mässing, rikt dekorerad med beslag av bronserad och förgylld metall, urhuset krönt med bevingad segergud. Urtavla med emaljerade romerska siffror. Bredd 54, djup 27, höjd 131 cm. Pendel och vev medföljer.
Slitage. Smärre mässings- och dekortbortfall. Ej funktionstestad.