Gunnar Nylund, vas, Nymölle, Danmark, 1950/60-tal.
Hänkelvas av stengods med glasyr i orange och bruna toner. Signerad G. Nylund 5729 N Nymölle Denmark. Höjd 21,5 cm.
Helhetsintrycket är gott med mindre metallmärken.