Skålar, två stycken, Korea, Goryeo/Koryo (918-1392).
En skål med ljus glasyr mot grå grund. Den andra skålen med olivgrön glasyr med blomstermotiv. Den större skålens diameter 17.5 cm. Den mindre skålens diameter 10 cm.
Slitage. Mistor. Smärre skador. Den mindre skålen med lagning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.