Tedosa, kopp och fat, 3 delar, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Tedosa med genombrutet fotparti med dekor i famille rosefärger, Höjd 13 cm. Kopp och fat med dekor i famille rosefärger, med mandarin dekor av hovfigurer i palatsmiljö. Koppens höjd ca 6 cm. Fatets diameter 12 cm.
Slitage. Nagg. Spricka.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.