Vas, Satsuma, tillverkad i Kobe, Japan, Meiji (1868-1912).
Rikt dekorerad vas med förgylld dekor. Figurscener och fåglar i växtlighet kring körsbärsblomst i reserver. Genomgående dekor av hägrar. Botten med 10 karaktärers märke i rött samt märkt i godset. Höjd 29 cm.
Smärre slitage. Krackelyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.