Förgyllt samt bronserat fodral. Rikt snidad dekor av joniskt kapitäl, blomster girlander och lagerfestong. Emaljerad urtavla. Pendel medföljer. Höjd 90, bredd 50 cm. Nyckel finns.
Senare förgyllning. Senare bronsering. Ej genomgången. Ej funktionstestad. Slitage. Smärre dekorbortfall.