Mörkblå botten med rader av polykroma ornament, stiliserade blommor och blad. Tre smala bårder. Baksidan med etikett.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.
Enligt uppgift inköpt på Ringström & Khan, Stockholm.