Tvistsöm och korsstygn. Mörkblå botten med stor polykrom stiliserad blombukett och hörnornament med blommor. Mellanblå bård med kors och kuber i ranka. Rött bakstycke.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, skador och malskador.