Rektangulärt skåp i svärtat trä på lös benställning. 18 stycken lådor i fronten samt ett skåp med lås i mitten. Skåpet dekorerat med arkitektoniska element, akantuslöv, hopplister samt figurscener av skuret ben eller horn. Benställning på kulfötter i svärtat trä. Bredd 115, djup 56, höjd 120 cm. Nyckel finns.
Lösa delar. Lådfronter lösa. Delar medföljer. Fanerskador. Delar saknas. Dekorbortfall. Låset funkar men löst.
Enligt uppgift Inköpt köpt av Bartelkock den äldre vid utlandsresa.