Karmstolar, ett par, 1800-talets första hälft, Sengustavianska.
Gråmålade. Svängd stoppad rygg. Dekor av pastellage i form av lagerstav. Svarvade kannelerade framben, sabelformade bakben. Sitthöjd 44, rygghöjd 86 cm.
Skador på pastellage dekoren på båda stolarnas karmar. Bitarna saknas. Blindträ i fur.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.