Eugène Jansson, olja på duk uppklistrad på papp-pannå, signerad Eugène Jansson. Utförd under slutet av 1880-talet.
Vy från Djurgården (Ryssviken) mot Södermalm och Katarina kyrka. 26 x 32,5 cm.
Dukens hörn samt ytterkanter med obetydliga hål (knappnåls-stora) efter tidigare uppfästning. Ställvis smärre krackelyr. Ställvis obetydliga färgbortfall. Spridda smärre retuscher. Ytsmuts.