Holländsk konstnär 1800-tal, osignerad. Olja på uppfodrad duk 71 x 91 cm.
En fiskare vid strandkanten. Uppfodrad duk 71 x 91 cm.
Ytsmuts. Ställvis hårt tvättad. Uppfodrad. Smärre skrapmärkan och retuscher längs ramkant. Strödda små retuscher samt tidigare stöldmärkning i nedre höger hörn (endast synliga under uv-ljus).