Gérard Seghers, efter, olja på duk.
"Petri förnekelse". Uppfodrad duk 127 x 177 cm.
Uppfodrad duk, rertuscher, smärre färgbortfall, krackelerad.
Prins Alexander Erba Odescalchis (1914-2008) samling.
Dorothea Bieneck, ”Gerard Seghets 1591-1651”, 1992, jfr bilder sid 140-144.
Troligen målad efter ett kopparstick av Bolswert (1586-1659). Originalet är spegelvänt.