Gerda Roosval-Kallstenius, vikskärm, fyra delar, olja på duk, signerad och daterad 1901.
Insjölandskap med näckrosor. (Motiv från Storebro herrgård, Småland). Vardera del 178 x 50 cm. Total längd 200 cm. A tergo blomsterstudier.
Skador.
Tidigare i de Carlesonska samlingarna på Storebro herrgård, Småland.