Blått siden med rika polykroma silkesbroderier och guldtråd av fyrkloiga drakar jagande den brinnande pärlan bland moln samt fladdermöss och andra symboler. Nedtill vågor. Mått 86 x 42 cm.
Skador.
Proveniens
Gunhild Engholms samling.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.