Dekor i famille rose. Skålen dekorerad både invändingt och på livet. Insidan dekorerad med två stycken skator. Kanten med spår av förgyllning. Skålfat med dekor av drake och påfågel bär Guangxus märke. Ett par skålfat med Chenghuas märke. Skålens diameter 17, höjd 6.5 cm. Skålfatets diameter 23.5 cm. Skålfatens diameter 18.5 cm.
Smärre tillverkningsdefekter. Smärre slitage och smärre färgbortfall. Ett skålfat ur paret med två hårsprickor omkring 5 cm.