Dekor i underglasyrblått. Livet dekorerat med sumobrottare. Insidan av skålen med dekor föreställande den lyckobringande guden Ebisu med karpfisk. Diameter 31.5, höjd 12 cm.
Slitage. Glasyrmistor. Kanten med stötmärken och nagg.