Dekor i underglasyrblått. Livet dekorerat med sumobrottare. Insidan av skålen med dekor föreställande den lyckobringande guden Ebisu med karpfisk. Diameter 31.5, höjd 12 cm.
Slitage. Glasyrmistor. Kanten med stötmärken och nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.