Till Gerhard, akryl på duk, a tergo signerad och daterad 2012.
"Blindfold". 61 x 50 cm.
God kondition.
Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september
Galleri Bel’Art, Stockholm.
”Eulen und Engel”, sid. 27, Galleri Bel’Art, Stockholm, 2012.
Till Gerhard är verksam i Tyskland men representeras även av Stellan Holm Gallery i New York, Ikon Ltd i Kalifornien och Galleri K i Oslo. Hans bildvärld, både verklig och fiktiv, blandar realism med expressionism. Måleriet är detaljerat tekniskt utfört men han lägger ofta på en yta med stänk och breda övermålningar vilket ger bilderna en orolighet som gör att man inte ser sig mätt på dem, utan hela tiden ser nya detaljer.