Max Mikael Book, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1989.
"Escape DIN". 100 x 116 cm.
Åldersrelaterad patina.
Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september
Max Mikael Book är en svensk målare som varit verksam som lärare på Konsthögskolan. Book är en av 80-tals generationens främsta konstnärer med ett stort antal utställningar. Verket ”Escape Din” från 1989, är ett toppverk från konstnärens viktigaste period, vilket utan tvekan är en etablerad del av den svenska konsthistorien.