Carl Johan De Geer, Fotografier, sju fotokollage 1958-1979
Ihopsatta med tejp på baksidan. Varierande storlekar ca 38 x 48 cm. Tryckt reproduktion av Sture Johannessons fotografier på Art Basel medföljer.
Varierande skick. Bland annat slitage vid kollagens ytterkanter, veck i nedre högra hörnet på ett av kollagen, rester av tejp, obetydlig ytsmuts.
Ej ramade.
På Moderna Museet, Stockholm, visades 1979 utställningen "Med kameran som tröst" där Carl Johan De Geer samlat 412 bilder från 1958–1979. Denna samling gav han året efter ut som bok under samma titel. Dessa fem fotokollage gjordes av De Geer som förlagor till utställningen.
Carl Johan De Geer, svensk målare, formgivare, fotograf och författare. Utbildad 1959-62 på Konstfack. Han är en av de främsta representanterna för 60-talets gränsöverskridande konstnärer. Med tidningen ”Puss” som plattform drev han och andra med samhället och dess företrädare i en förargelseväckande satirisk stil. I sina utställningar, som ofta är hela scenografier arbetar han med alla konstformer, han har formgivit textila mönster, gjort målningar med kitsch och minnesbilder, filmer samt skrivit romaner i ett gränsland mellan modernism och pop-kultur.