Tekanna med polykrom och guld dekor av flygande fåglar och rosa blommor. Diameter ca 11 cm, höjd 10 cm.
Skålfat med dekor i famille rose färger och guld av blommande grenar med sjungade fågel samt poem. Diameter 17, 5 cm.
Förgyllningen med slitage. Tekannan med smärre bottennagg.