Dekor i underglasyrblått med emaljfärger i rött, grönd och sepia samt förgyllning. Dekor av landskap. Mittmedaljong med ett skepp, utsidan av skålen med en fortlöpande blomsterbård. Dubbel fotring. Diameter 30 cm. Höjd 10 cm.
Slitage. Helhetsintrycket är gott.