Rikt dekorerad med snäckor bland vågor. Bård av ruyi-tecken. Signerad i botten. Diameter 18 cm. Höjd 8.5 cm.
Slitage. Med gåvoinskription.
Med gåvoinskription till den Finlands-svenske tonsättaren Armas Järnefelt från skådespelserkan Blanche (Född Engelbrechtsson) d'Ailly och operasångaren Sven d'Ailly.